You Are Here: Home » Olympic games » Day 11 Review: Africa in gold

Day 11 Review: Africa in gold

Panoramic

Copyright : Panoramic

Latest Update:

Ø Athletics

Men’s 1500m:

Makhloufi Taoufik(ALG, 3:34.08), won gold

Leonel Manzano (USA, 3:47.79), won silver

Abdalaati Iguider (Morocco, 3:35.13), won bronze

18:55: Rudisha strolls into Men’s 800m finals

800m record holder David Rudisha is through to the finals of the Men’s 800m event after winning his heat in the semi finals this evening.

Ø Men’s 800m Semi finals

Heat 1

Kaki Abubaker (Sudan, 1:44.51), qualified for the finals

Chemut Anthony (Kenya, 1:45.63), eliminated

Amos Nijel (Botswana, 1:44.54), qualified for the finals

Heat 2

Mohamed Hamada (Egypt, 1:48.18), eliminated

David Rudisha (Kenya, 1:44.35), has qualified for the finals

Heat 3

Aman Mohamed (Ethiopia, 1:44.34), qualified for the finals

Kitum Timothy (Kenya, 1:44.63), qualified for the finals

Olivier Andre (South Africa, 1:45.44), eliminated

Ø Women’s 200m semi finals:

Heat 2

Murielle Ahoure (CIV, 22.49), qualified for the finals

Ø Women’s Long Jump Qualifying:

Blessing Okagbare (Nigeria, 6.34), eliminated

Sesay Ola (Sierra Leone, 6.22), eliminated

Ø 10:50: Men’s 200m Round 1

South Africa’s Anaso, only African to accompany Bolt to 200m semis

South African sprinter Jobodwana Asaso is the only African athlete to progress to the semi finals of the Men’s 200m event after finishing second of his heat in round 1 this morning.

The semi finals will take place tomorrow.

Results

Heat 1

Akwu Noah (Nig, 20.67), eliminated

El Moctar Jidou (Mauritania, 22.94), eliminated though he recorded his personal best.

Heat 2

Jobodwana Asaso (South Africa, 20.46), has qualified for the semi finals

Turay Ibrahim (Sierra Leone, 21.90), eliminated though he recorded his personal best

Heat 3

Matsenjwa Sibusiso (Swaziland, 20.93), eliminated though he set a national record

Heat 4

Lehata Mosito (Swaziland, 20.74), eliminated

Heat 6

Ouhadi Aziz (Morocco, 20.80), eliminated

Meite Ben Youssef (Cote d’Ivoire), did not start

Heat 7

Seoud Mostafa (Egypt, 20.81), eliminated

Eparon Jean Yves (Seychelles, 20.99), eliminated

Ø Women’s 5000m Round 1

Dibaba, Cheruiyot for FINAL showdown

Kenyan 5000m queen Vivian Cheruiyot and double 10000m Olympic Champion Tirunesh Dibaba are in for a final showdown in the Women’s 5000m finals after both athletes qualified this morning.

Results

Heat 1

Kimbiwot Viola (Kenya, 14:51.39), has qualified for the finals

Noujani Nadia (Morocco), did not finish

Defar Messeret (Ethiopia, 14:58.70), has qualified for the finals

Tirunesh Dibaba (Ethiopia, 14:58.48), has qualified for the finals

Heat2

Burka Gelete (Ethiopia, 15:01.44), has qualified for the finals

Vivian Cheruiyot (Kenya, 15:01.54), has qualified for the finals

Mrisho Zakia (Tanzania, 15:39.58), eliminated

Sally Kipyego (Kenya, 15:01.87), has qualified for the finals

Ø 10:10: Men’s 110m Hurdles Round 1:

Nurudeen, Fourie through to semis

Nigeria’s Nurudeen Selim and South Africa’s Fourie Lehann are the only Africans who have qualified for the semi finals of the Men’s 110m hurdles event after going through round 1.

Results

Heat 3

Ali Kame (Madagascar) disqualified.

Heat 4

Fourie Lehan (South Africa, 13.49), has qualified for the semi finals

Heat 6

Dembele Moussa (Senegal), disqualified

Nurudeen Selim (Nigeria, 13.51), has qualified for the semi finals

Ø Men’s Triple Jump

Nigeria’ Tosin through finals

Nigerian athlete Oke Tosin in through to the finals of the Men’s Triple Jump event after recording 16.83m mark.

Results

Group A

Oke Tosin (Nig, 16.38), has qualified for the finals

Group B

Nima Issam (Algeria, 16.50), eliminated

Ø Women’s Javelin Throw semi finals

South Africa’s Viljoen through to qualifies for finals

South African javelin thrower Sunette Viljoen has qualified for the Women’s Javelin Throw event finals after topping her Group this morning in the semi finals.

She topped Group B with 62.92 to progress to the finals that will take place on Friday.

Ø Sailing

Women’s K-1 500m: South Africa qualify for final, Tunisia eliminated

Hartley Bridgette of South Africa has qualified for the finals of the women’s 500m Kayak single event.

She obtained her ticket after finishing first out of eight in 1:51.286 this afternoon in the semifinals that took place in Eton Dorney. Meanwhile, Tunisian athlete, Ben Ismail Afet crashed out of the competition as he was 8th in 2:15.362. The finals of the women’s 500m kayak single event comes up Thursday August 9 (10:08 am) in Eton Dorney.

Ø Triathlon:

Africans look on as Brownlee brothers make headlines

1st Brownlee Alistar (GBR, 1:46.25), won gold

2nd Javier Gomez (Spain, 1:46.36), won silver

3rd Brownlee Jonathan (GBR, 1:46.56), won bronze

17th Richard Murray (South Africa, 1:49.15)

52nd Christopher Felgate (Zimbabwe, 1:53.53).

Ø Weightlifting: Cameroon eliminated

Cameroon’s weightlifter, FOKEJOU TEFOT Frederic, has been eliminated from the Men’s +105kg after lifting 160kg at the snatch and 202kg at the clean and jerk making a total of 362kg.

He was ranked 9th in group B at the end of the competition that saw Zharnasek Yauheni top with a total lift of 426kg.

Ø Hockey

12:45: Men’s Group A Preliminary Round

Argentina 6 vs. 3 South Africa

Ø Wrestling:

Egypt’s Ebrahim wins Silver in 84kg Greco Roman event

Egyptian wrestler, Karam Mohamed Gaber Ebrahim has won a silver medal in the Men’s 84kg Greco Roman even after losing at the finals to Russia’s Alan Khugaev.

This is Egypt’s and Africa’s first wrestling medal of the competition so far as most of the athletes have already been eliminated.

Round up of the Results

Men’s 66kg Greco Roman

1/8 finals

Venkaitis Edgaras (Lithuania) def. Serir Mohamed (Algeria) 3-1PP

¼ finals

Tskhadaia Manuchar (Georgia) def. El Gharably Ashraf 3-0 PO

Men’s 96kg Greco Roman, ¼ finals

Estrada Yunior (Cuba) def. Ayari Hassine (Tun) 3-0 PO

Signature : FS

© 2009-2014 StarAfrica

Scroll to top