You Are Here: Home » Olympic games » Day 15 Preview: Gebremeskel eyeing 5000m glory

Day 15 Preview: Gebremeskel eyeing 5000m glory

Panoramic

Copyright : Panoramic

Events:

Athletics

Men’s 50km Race Walk

Final–09:00

South Africa MUNDELL Marc

Women’s 20km Race Walk

Final–17:00

Bolivia BALDERRAMA Claudia

Men’s Javelin Throw

Final–19:20

Kenya YEGO Julius

Men’s 5000m

Final–19:30

Ethiopia ALAMIREW Yenew

Kenya LONGOSIWA Thomas Pkemei

Ethiopia GEBRHIWET Hagos

Morocco IGUIDER Abdalaati

Djibouti GALA Mumin

Ethiopia GEBREMESKEL Dejen

Uganda KIPSIRO Moses Ndiema

Kenya KOECH Isiah Kiplangat

Women’s 800m

Final–20:00

Burundi NIYONSABA Francine

Kenya JELIMO Pamela

South Africa SEMENYA Caster

Kenya BUSIENEI Janeth Jepkosgei

Women’s 4 x 400m Relay

Final–20:25

Nigeria Nigeria

Taekwondo

Women’s +67kg

10:30 Preliminary Round

HERNANDEZ Glenhis (Cuba) vs. DISLAM Wiam (Morocco)

11:00 Preliminary Round

BARYSHNIKOVA Anastasia (Russia) vs. BEN HAMZA Khaoula(Tunisia)

Men’s +80kg

10:15 Preliminary Round

OBAME Anthony (Gabon) vs. THOMSEN-FUATAGA Kaino (Samoa)

10:45 Preliminary Round

CHUKWUMERIJE Chika Yagazie (Nigeria) vs. DESPAIGNE Robelis( Cuba)

12:15 Preliminary Round

IRGASHEV Akmal (Uzbekistan) vs. KEITA Daba Modibo (Mali)

Wrestling

Men’s 60kg Freestyle

13:30 * 1/8 Finals

IBRAHIM Hassan Ibrahim Madany(Egypt) vs. PAIS Didier (France)

Men’s 84kg Freestyle

13:30 * 1/8 Finals

LOUAFI Mohamed Riad (Algeria) vs. GATTSIEV Soslan(Belarus)

13:30 * 1/8 Finals

DICK Andrew Adibo(Nigeria) vs. ESPINAL Jaime Yusept(Puerto Rico)

Men’s 120kg Freestyle

13:30 * 1/8 Finals

NDIAYE Malal(Senegal ) vs. JARGALSAIKHAN Chuluunbat(Mongolia)

13:30 * 1/8 Finals

DLAGNEV Tervel Ivaylov(USA) vs. SHABAN Eldesoky(Egypt)

Men’s Modern Pentathlon

EL GEZIRY A (Egypt)

HEFNY Y (Egypt)

Men’s Hockey

08:30 - Classification 11-12

South Africa vs. India

Cycling – Mountain Bike

Women’s Cross-country

Final 12:30

Line Up 4 NEETHLING Candice(South Africa)

Signature : DN

© 2009-2014 StarAfrica

Scroll to top